Yozgat Haberleri, Yozgat Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Pul pul dökülen ciltlere son!

Genellikle kış aylarında pek çok insan soyulma ve kuruluk problemi yaşasa da mevsim geçişlerinde de cilt kuruluğu problemi fazlasıyla yaşanmaktadır. Cildin yağlı ya da kuru olması ileri yaşlarda belli sorunları da beraberinde getirmektedir.

Cilt kuruluğu erken kırışmaya, cildin canlı ve parlak görüntüsünü kaybetmesine dolayısıyla erken yaşlanmaya sebep olduğu için ciddiye alınması gereken bir problemdir.

Oldukça ince ve küçük gözenekli ya da nerdeyse gözeneksiz bir yapıda olan kuru ciltlerin görünümü mat ve serttir. Ciltteki sebum oranı yeterli olmadığı için cilt kendini koruyamaz ve hava değişimi, kullanılan kozmetik ürünler gibi dış faktörlerin etkisiyle tahriş olur. Üstelik düzenli olarak nemlendirici kullanılması da işe yaramayabilir.

Piyasada kuru ciltlere özel pek çok ürün olmasına rağmen çoğu ticari amaçlarla üretildiği için genellikle etkili bir sonuç alınamaz.

Oysa ki doğada hazır bulunan bir çok ürün bu sorunun doğal ilacı olabilecek niteliktedir. Kuru cilt tiplerinde son derece etkili olan ürünler sırasıyla şöyledir;

Zeytinyağı

Mutfakta sıkça kullanılan vücut dostu olan zeytinyağı cilt bakımında da son derece olumlu etkiler bırakmaktadır. Özellikle soyulan ciltte son derece etkili olan zeytinyağı; yumurta sarısı, limon suyu ve gül suyundan oluşan karışım bir maskeyle kuruluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Yemeklerde, saç bakımında kullanılan bu mucizevi yağ cilt bakımında da önemli derecede etkilidir. Hindistan cevizi yağı ciltte yoğun nemlendirme sağlayarak kuruma ve soyulma problemini ortadan kaldırmaktadır.

Badem Yağı

Pek çok amaçla kullanılan badem yağı kuru cilt bakımında da son derece etkilidir ancak; kıl köklerini beslediği için tüylenmeye müsait cilt tiplerinde kullanılması tavsiye edilmez.

Muz

Muz kabuğunun doğrudan ciltte bekletilmesi de cilt bakımı için faydalıdır. Nemlendirici niteliği ile ciltte bekletildiğinde anında etki göstermektedir. Yoğurtla karıştırarak elde ettiğiniz muzlu kremi cildinize uygulayarak da son derece etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gebeliğin önündeki 10 engel başlıklı makalemizde çocuk sahibi olma, gebelik ve Hamile hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir