Yozgat Haberleri, Yozgat Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Vali Yurtnaç, “Toprak altında kalan tarihi değerleri turizme kazandıracağız”

Kazı alanında incelemelerde bulunan Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Müze Müdürü Hasan Kerim Şenyurt’tan kazı alanı ve kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Müze Müdürü Şenyurt, 2017 yılı arkeolojik çalışmaların başladığını belirterek,Kuşaklıhöyük’te İtalya’nın Floransa Üniversitesinden Prof. Dr. Stefania Mazzoni ve ekibi 2014 yılından günümüze Bakanlar Kurulu izni ile kazı çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılına kadar höyüğün doğu kesiminde ortaya çıkarılan Hitit tapınağı ve kuzey kesiminde ortaya çıkan Roma yerleşiminden sonra 2017 yılında höyüğün zirvesinde olduğu tespit edilen Hitit Dönemi sarayının kazısına başlanıldı” dedi.

Geçen yıl açılan saray duvarlarının güney kesimindeki kazıların batıya doğru genişletileceğini ifade eden Şenyurt,Saray duvarlarıyla ilgili yapılan jeofizik ölçümlerde batı yönünde 10 metre daha devam ettiği tespit edildi. Şu ana kadar 2 haftadır yapılan çalışmalarda saray duvarlarının üzerinde bulunan ve Hitit Döneminden yaklaşık 500 yıl sonra saray duvarlarının üzerine konumlandırılmış Demir Çağı duvar döküntüleri temizlenmektedir. 2017 yılı kazılarının Temmuz ayının ilk haftasına kadar sürdürülmesi planlanıyor şeklinde konuştu.

Yozgat’ın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını kaydeden Yurtnaç, toprak altında kalan tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılacağını söyledi.

Bir önceki yazımız olan LÖSEV tırı Yozgat’ta ihtiyaç sahipleriyle buluştu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hileleri